PERANCANGAN PENGAJARAN
Berikut di bawah adalah petikan Surat
Pekeliling Ikhtisas BIL. 3/1999: Penyediaan Rekod Pengajaran dan
Pembelajaran KP (BS) 8591/Jilid XV/ (3) yang menjadi satu arahan yang
mesti bagi setiap orang guru di Malaysia untuk merancang dan menyediakan
rancangan pengajaran bagi setiap mata pelajaran yang diajar. Sila teliti
petikan kandungan surat pekeliling di bawah.
“ 3. Dengan Surat Pekeliling lkhtisas ini,
berkuatkuasakan pada tarikh ia dikeluarkan, Rekod Pengajaran dan Pembelajaran hendaklah
mengandungi hanya dua unsur sahaja,
iaitu (i) Rancangan Pelajaran Tahunan, dan (ii) Rancangan
Pelajaran Harian. Pengetua, Guru Besar atau wakilnya hendaklah memastikan
kedua-dua unsur tersebut dibuat mengikut prinsip-prinsip perancangan yang mutakhir”
(i) RANCANGAN
PENGAJARAN TAHUNAN
Rancangan Pengajaran Tahuan mengandungi secara ringkas
isi pengajaran dan pembelajaran berdasarkan sukatan pelajaran kebangsaanyang
dikeluarkan oleh Kementerian Pendidikan Malaysia.
(ii)
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Rancangan Pelajaran Harian merupakan terjemahan Rancangan
Pelajaran
Tahunan yang mengandungi sekurang-kurangnya maklumat
seperti objektif,
cara bagaimana hendak mencapai objektif dan kenyataan
sejauh mana
objektif itu tercapai.
4. Rekod Pengajaran dan Pembelajaran bolehlah disediakan
dalam apa jua bentuk
yang munasabah dan sesuai dengan teknologi semasa. la
haruslah diurus dengan sempurna dan dapat dikemukakan dengan serta merta
apabila dikehendaki oleh pihak yang diberi kuasa. Bahan-bahan lain yang
berkaitan dengan penyediaan Rancangan Pelajaran Tahunan dan Rancangan Pelajaran
Harian juga perlu diurus dengan baik dan dapat dikemukakan dengan serta merta
apabila dikehendaki oleh pihak yang diberi kuasa.
Petikan daripada
SURAT PEKELILING IKHTISAS BIL. 3/1999:
Penyediaan Rekod Pengajaran dan Pembelajaran
KP (BS) 8591/Jilid XV/ (3)
9 Mac 1999
Setiap orang guru perlu memahami arahan surat pekeliling
ini dan mematuhinya. Pihak pentadbir sekolah dan juga Kementerian Pelajaran
Malaysia (KPM) amat mengambil berat dan memastikan pematuhan terhadap surat
pekeliling ini sentiasa dilakukan oleh pihak guru. Pemantau oleh pentadbir
sekolah, daerah, negeri dan persekutuan sentiasa dilaksanakan untuk memastikan
arahan ini dipatuhi. Tindakan boleh diambil oleh KPM sekiranya guru tidak
mematuhi arahan ini.
Perancangan pengajaran perlu dilakukan bagi memastikan
proses pengajaran dan pembelajaran (P&P) dapat berjalan lancar tanpa
gangguan dan guru perlu merancang dalam pengajaran dengan baik. Hasil kajian
mendapati punca kegawatan tingkah laku pelajar, prestasi rendah pelajar di
sekolah-sekolah adalah berpunca daripada pengajaran tidak dirancang dengan baik
dalam bilik darjah. Kemahiran dan kecekapan guru dalam perancangan menguruskan
bilik darjah akan dapat menghindari pengajaran dan pembelajaran yang tidak
efektif. Pengurusan bilik darjah yang berkesan adalah pemangkin kepada
kecemerlangan murid bagi melahirkan modal insan yang seimbang daripada segi
intelek, rohani dan jasmani selaras dengan hasrat Falsafah Pendidikan
Kebangsaan (FPK).
Penyediaan rancangan pengajaran memerlukan ketelitian dan
kreativiti guru. Proses ini boleh dilakukan secara berkumpulan di dalam panitia
mata pelajaran masing-masing. Model perancangan yang sesuai seperti plan, do,
check and act boleh digunakan sebagai garis panduan penyediaan
rancangan pengajaran.
Plan (Rancang)
Aktiviti pengajaran yang dirancang dengan rapi dan
sistematik dapat mengelakkan pelaksanaan secara ad-hoc. Guru tidak boleh meniru
aktiviti pengajaran daripada rakan-rakan lain semata-mata. Guru perlu menyemak
Sukatan Pelajaran sesuatu mata pelajaran disamping menjadikan Huraian Sukatan
Pelajaran (HSP) sebagai panduan untuk merancang aktiviti pengajaran yang lebi
kreatif dan inovatif. Rujuk HSP supaya semua kemahiran yang perlu dikuasai oleh
seseorang murid telah dicakupi dalam perancangan pengajaran masing-masing.
Do (Buat)
Setelah perancangan dihasilkan, guru mesti melaksanakan
dengan sepenuhnya. Peringkat ini adalah paling penting dan kritikal kerana
dapat menentukan kejayaan setiap perancangan.
Check (Semak)
Semakan perlu dilakukan oleh guru-guru supaya perancangan
yang telah dilakukan mencapai objektifnya. Kemungkinan objektif perlu dibuat
penambahbaikan supaya sesuai dengan murid dan persekitaran pembelajaran. Kaedah
penilaian juga begitu penting dalam pengajaran dan pembelajaran, oleh itu,
semakan perancangan dapat menambah baik lagi aktiviti penilaian yang telah
dirancang supaya mencapai objektif seperti terkandung dalam sukatan pelajaran.
Pentadbir sekolah sebagai pemimpin instruksional perlu memantau setiap
perancangan pengajaran yang telah disediakan oleh guru. Sebagai pentadbir,
mereka perlu memberikan pandangan dan nasihat kepada guru supaya mematuhi
setiap perancangan yang telah dibuat sebelumnya.
Act (Bertindak)
Tindakan yang seharusnya diambil oleh setiap guru adalah
apabila mendapati perancangan yang telah dibuat tidak mencapai sasaran atau
wujud kelemahan. Oleh itu, panitia mata pelajaran seharusnya memainkan peranan
yang penting bagi membuat tindakan susulan terhadap kelemahan dan kekurangan
dalam perancangan yang telah dibuat. Apa yang berlaku di sekolah ialah tindakan
ini tidak berlaku, malah proses menyemak sama ada perancangan yang telah dibuat
juga tidak dilaksanakan. Perancangan pengajaran yang digunakan oleh guru adalah
perancangan yang telah dibuat sekian lama dan digunakan berterusan dengan
menukar tarikh sahaja.
Rancangan
Pengajaran Tahunan (RPT)
Rancangan Pengajaran Tahunan adalah berdasarkan takwim
minggu persekolahan. Rancangan Pengajaran Tahunan ini perlu disediakan pada
awal tahun atau awal semester sebelum sesi persekolahan bermula dimana ia
berfungsi sebagai panduan bagi perlaksanaan pengajaran dan pembelajaran.
Perancangan ini perlu dibuat untuk tempoh satu tahun bagi setiap mata pelajaran
yang diajar oleh setiap guru.
Rancangan Pengajaran Tahunan merangkumi skop berikut :
Kemahiran
bagi setahun.
Senarai
kemahiran-kemahiran.
Skop
pelajaran yang perlu , untuk menguasai kemahiran-kemahiran tersebut.
Rujukan
sukatan pelajaran.
Rancangan Pengajaran Tahunan adalah sebagai
satu panduan yang menyeluruh kepada semua guru dalam melaksanakan sesuatu
pengajaran. Disamping itu RPT dapat mencegah daripada berlakunya pemesongan
topik dalam sesuatu pengajaran demi mencapai matlamat mata pelajaran
tertentu. Penyediaan RPT juga bertujuan untuk memastikan susunan topik-topik
dalam sesuatu mata pelajaran teratur mengikut perkembangan dan kebolehan murid.
Penyediaan RPT memudahkan guru pengganti menggambil alih tugas guru yang
sebelumnya untuk meneruskan pengajaran. Selain itu RPT juga menjadi
panduan kepada guru untuk menyelaras dan menyediakan soalan ujian bulanan dan
peperiksaan. Guru dapat menyemak topik yang telah diajar dan topik yang akan
diajar dengan lebih mudah sekiranya RPT disediakan dengan jelas dan lengkap.
Rancangan
Pengajaran Harian (RPH)
Rancangan Pengajaran Harian merupakan satu rekod khas
yang disediakan lebih awal oleh guru sebelum menjalankan sesi pengajaran dan
pembelajaran di bilik darjah. Rancangan Pengajaran Harian ini dibina sebagai
panduan kepada para guru untuk mengajar dengan lebih sistematik dan efektif
serta mampu untuk mencapai objektif pengajaran. Dokumen ini sangat penting dan
berguna supaya guru dapat menyampaikan input pembelajaran kepada para murid dengan
teratur. Selain itu RPH adalah bahan bukti bahawa guru telah membuat
perancangan rapi terlebih dahulu sebelum melaksanakan pengajaran dan
pembelajaran di blik darjah. Rancangan Pengajaran Harian yang dibina perlu
merujuk kepada Rancangan Pengajaran Tahunan (RPT), Sukatan Pelajaran (SP) dan
Huraian Sukatan Pelajaran (HSP). Maklumat yang perlu dicatatkan dalam RPH
adalah hari dan tarikh, mata pelajaran dan kelas, masa, tajuk dan objektif,
kemahiran yang ingin dicapai, aktiviti yang dijalankan serta impak atau
refleksi. Guru boleh merujuk kepada SURAT PEKELILING IKHTISAS BIL.
3/1999 bagi tujuan penyediaan RPH untuk memenuhi keperluan pekeliling
tersebut.
Terdapat perbezaan format RPH yang perlu disediakan oleh
Guru Pelatih dengan guru terlatih. Guru pelatih menggunakan format RPH yang
lebih mendalam. Setiap institusi latihan perguruan mempunyai format yang
tertentu bagi penyediaan RPH oleh guru pelatih masing-masing.
Kepentingan
RPH
Penyediaan RPH dalam kalangan guru dapat mengelakkan
penyelewengan atau terkeluar daripada topik atau sub topik semasa pengajaran
dilakukan. Oleh kerana pengalaman dan penguasaan isi kandungan guru adalah
berbeza antara satu sama lain maka dengan adanya RPH, persamaan daripada segi
maklumat yang disampaikan akan dapat dilakukan. Guru dapat menggunakan
kreativiti masing-masing semasa merancang aktiviti pembelajaran yang akan
dilaksanakan. Siri aktiviti yang dirancang ini akan membolehkan perubahan
tingkah laku dan penguasaan isi kandungan mata pelajaran yang disampaikan.
Objektif atau hasil pembelajaran yang telah dirancang dalam RPH menjadikan
pengajaran dan pembelajaran sentiasa tertumpu dan guru dapat melaksanakan
penyampaian maklumat dan isi kandungan dengan lebih tersusun dan berfokus.
Pengurusan masa menjadi faktor yang penting dalam
aktiviti pengajaran sebab jadual waktu pengajaran bagi setiap mata pelajaran
adalah begitu terhad dan ketat. Oleh itu RPH akan membantu guru menguruskan
masa dengan lebih cekap.
Aktiviti pengajaran yang telah disusun dalam RPH membantu
guru menyampaikan isi kandunag pelajaran dengan mudah. Penyusunan sub topik
daripada mudah ke sukar membolehkan murid menguasai pengetahuan dan kemahiran
yang disampaikan dengan mudah dan jelas.
Penggunaan teknologi pendidikan juga dapat dimanfaat
dengan optimum apabila perancangan dilakukan dengan baik. Guru boleh memikirkan
apakah teknologi yang akan diintegrasikan dalam pengajaran semasa mereka
menyediakan RPH. Guru boleh memeriksa sama ada media yang sesuai dapat
diintegrasikan dalam pengajaran terdapat di Pusat Sumber Sekolah (PSS).
Berdasarkan pepatah ini, maka bererti bahawa sesuatu
perancangan itu amat memainkan peranan penting terutamanya dalam bidang
perguruan. Mungkin ada yang mengatakan kegagalan merancang pengajaran
mengakibatkan murid tidak mencapai apa yang sepatutnya dicapai adalah lebih
teruk jika dibandingkan dengan kegagalan seorang jurutera dalam merancang
sesuatu projek, misalnya.
Di dalam tajuk ‘ Perancangan Pengajaran
Kemahiran Hidup Sekolah Rendah’ ini, bakal dihuraikan tentang Rancangan
Pengajaran Tahunan/Semester, Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Harian,
Penyediaan Rancangan Tahunan dan Semester serta Penyediaan Rancangan Pengajaran
Harian bagi mata pelajaran Kemahiran Hidup Sekolah Rendah.
Setiap daripada insan yang bergelar seorang
guru amat menyedari bahawa setiap pengajaran yang bakal dilaksanakan perlulah
melalui proses perancangan terlebih dahulu. Tidak kira sama ada guru tersebut
telah berpengalaman lama mahu pun guru yang baru, perlulah membuat perancangan
yang teliti untuk mencapai kejayaan dalam pengajarannya seterusnya dapat
mencapai objektif sesuatu kurikulum.
Berikut ialah kerangka konsep di bawah tajuk ‘Perancangan
Pengajaran Kemahiran Hidup Sekolah Rendah’ :
PERANCANGAN
PENGAJARAN
Rancangan Tahunan/Semester adalah berdasarkan takwim
minggu persekolahan. Rancangan Pengajaran Tahunan/Semester ini perlu disediakan
pada awal tahun atau awal semester sebelum sesi persekolahan bermula yang mana
ianya berfungsi sebagai panduan bagi perlaksanaan pengajaran dan pembelajaran.
Perancangan ini perlu dibuat untuk tempoh satu tahun bagi satu-satu mata
pelajaran.
“ 3. Dengan Surat Pekeliling lkhtisas ini,
berkuatkuasakan pada tarikh ia dikeluarkan, Rekod Pengajaran dan Pembelajaran
hendaklah mengandungi hanya dua unsur sahaja,
iaitu (i) Rancangan Pelajaran Tahunan, dan (ii) Rancangan
Pelajaran Harian. Pengetua,Guru Besar atau wakilnya hendaklah memastikan
kedua-dua unsur tersebut dibuat mengikut prinsip-prinsip perancangan yang
mutakhir”
(i) RANCANGAN
PELAJARAN TAHUNAN
Rancangan Pelajaran Tahunan mengandungi secara ringkas
isi pengajaran
dan pembelajaran berdasarkan sukatan pelajaran kebangsaan
yang
dikeluarkan oleh Kementerian Pendidikan Malaysia.
(ii)
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Rancangan Pelajaran Harian merupakan terjemahan Rancangan
Pelajaran
Tahunan yang mengandungi sekurang-kurangnya maklumat
seperti objektif,
cara bagaimana hendak mencapai objektif dan kenyataan
sejauh mana
objektif itu tercapai.
4. Rekod Pengajaran dan Pembelajaran bolehlah disediakan
dalam apa jua bentuk
yang munasabah dan sesuai dengan teknologi semasa. la
haruslah diurus dengan sempurna dan dapat dikernukakan dengan serta merta
apabila dikehendaki oleh pihak yang diberi kuasa. Bahan-bahan lain yang
berkaitan dengan penyediaan Rancangan Pelajaran Tahunan dan Rancangan Pelajaran
Harian juga perlu diurus dengan baik dan dapat dikemukakan dengan serta merta
apabila dikehendaki oleh pihak yang diberi kuasa.
Petikan daripada
SURAT PEKELILING IKHTISAS BIL. 3/1999:
Penyediaan Rekod Pengajaran dan Pembelajaran
KP (BS) 8591/Jilid XV/ (3)
9 Mac 1999
Rancangan Pengajaran Tahunan/Semester merangkumi hal-hal
yang berikut :
1.Skop kemahiran bagi setahun
2.Senarai kemahiran-kemahiran
3.Skop pelajaran yang perlu , untuk menguasai
kemahiran-kemahiran tersebut.
4.Rujukan sukatan pelajaran.
Persoalannya mengapakah Rancangan Pengajaran
Tahuanan/Semester ini amat penting bagi seseorang pelaksana kurikulum?
Mengapakah dokumen ini amat dititkberatkan oleh kementerian? Menjawab persoalan
ini ialah :
Sebagai medium panduan yang menyeluruh kepada semua guru
dalam melaksanakan sesuatu pengajaran.
Turut bertujuan untuk mencegah daripada berlakunya
pemesongan topik dalam sesuatu pengajaran demi mencapai matlamat
mata pelajaran tertentu.
Penyediaan Rancangan Pengajaran Tahunan/Semester juga
bertujuan untuk memastikan susunan topik-topik agar teratur mengikut
perkembangan dan kebolehan murid-murid.
Selain itu, penyediaan RPT ini adalah untuk memudahkan
guru pengganti menggambil alih tugas guru yang sebelumnya tanpa teraba-teraba untuk meneruskan
pengajaran.
Dalam masa yang sama, Rancangan Pengajaran
Tahunan/Semester juga berperanan sebagai penyelaras bagi penyediaan soalan
untuk ujian bulanan dan peperiksaan.
Terakhir ialah Rancangan Pengajaran Tahunan/Semester ini
dapat membantu guru untuk menyemak topik yang telah diajar dan topik yang akan
diajar dengan lebih mudah.
1.2 RANCANGAN
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
Defenisi Rancangan Pelajaran Harian
“Rancangan Pelajaran Harian merupakan terjemahan
Rancangan Pelajaran Tahunan yang mengandungi sekurang-kurangnya maklumat
seperti objektif,cara bagaimana hendak mencapai objektif dan kenyataan sejauh
mana objektif itu tercapai”
Petikan daripada
SURAT PEKELILING IKHTISAS BIL. 3/1999:
Penyediaan Rekod Pengajaran dan Pembelajaran
KP (BS) 8591/Jilid XV/ (3)
9 Mac 1999
Dalam erti kata lain, Rancangan Pengajaran Harian
merupakan rangka kerja aktiviti pengajaran dan pembelajaran yang perlu
disediakan oleh guru untuk beberapa waktu pelajaran dan juga merupakan pelan
pengajaran yang tersusun dan terperinci yang mengandungi beberapa elemen yang
perlu ditulis bagi bertujuan memudahkan guru mencapai objektif yang telah
ditetapkan.
Elemen yang perlu ada dalam Rancangan Pengajaran Harian :
1. Kumpulan sasaran (Kelas)
2 . Tarikh dan masa
3. Mata pelajaran
4. Tema/Tajuk
5. Bidang pembelajaran
6. Tujuan
8. Hasil pembelajaran : kognitif, psikomotor
dan afektif.
9. Konsep utama
10. Bahan, peralatan dan bahan sumber.
11. Langkah keselamatan/berjaga-jaga
12. Strategi/Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran.
13. Penaksiran dan penilaian pembelajaran.
Berikut adalah kepentingan-kepentingan Rancangan
Pengajaran Harian :-
1. Menentukan serta
memastikan objektif pengajaran dan pembelajaran tercapai.
2. Meningkatkan
keyakinan diri guru sebelum masuk mengajar.
3. Mengelak sebarang
penyelewengan atau terkeluar daripada perkara yang hendak diajarkan.
4. Menentukan isi yang
cukup untuk disampaikan dalam masa yang diperuntukkan.
5. Menentukan strategi
atau aktiviti yang terbaik bagi menyampaikan isi pelajaran yang
bersesuaian dengan murid demi membantu murid mengubah sikap, kebiasaan,
kebolehan dan pengetahuan ke arah yang dikehendaki.
6. Menggunakan masa
pengajaran secara optimum melalui strategi yang lebih tersusun dan bersistem.
7. Merancang
penggunaan alat bantu mengajar yang sesuai.
8. Mengembangkan
pengajaran secara lancar dan tersusun.
9. Mengehadkan skop
yang akan diajar dalam sesuatu jangka waktu.
10. Membantu guru mengingat bahan dan pendekatan
pengajaran yang perlu untuk menyampaikan sesuatu isi pelajaran.
PENYEDIAAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN.
1.4.1 Tindakan semasa merancang Rancangan Pengajaran
Harian.
Semasa merancang, anda digalakkan menumpukan perhatian
kepada kejayaan pengalaman pembelajaran murid berbanding penyampaian isi
kandungan. Ini adalah bertujuan memastikan agar murid dapat mencapai hasil
pembelajaran yang dihasratkan. Rancangan pengajaran memandu tindakan dan oleh
itu, ianya perlu fleksibel dab boleh diubah mengikut keperluan.
Guru-guru mestilah memberi perhatian terhadap
perkara-perkara yang berikut :
1. Menyediakan rancangan pengajaran harian
berdasarkan sukatan pelajaran Kemahiran Hidup Sekolah Rendah.
2. Penulisan hasil pembelajaran/objektif
3. Objektif pembelajaran perlulah realistik dan
sejajar dengan aras kebolehan serta minat murid-murid.
4. Perlulah merangkumi tiga aspek iaitu situasi,
tingkah laku murid dan tingkat pencapaian murid.
5. Objektif implisit : melibatkan perubahan tingkah
laku yang ketara seperti memahami, mengetahui atau menghargai sesuatu yang
telah diajar.
6. Objektif eksplisit : melibatkan perubahan tingkah
laku yang boleh dilihat seperti menyenaraikan, menjelaskan, memberikan contoh,
menunjukkan cara yang betul terhadapan apa yang telah diajarkan.
Pernyataan objektif pengajaran hendaklah
ditulis berasaskan 3 kriteria
i. Tingkah laku murid yang boleh
dilihat atau diukur.
ii. Keadaan atau syarat yang diperlukan
bagi sesuatu tingkah laku.
iii. Hasil yang akan murid perolehi.
Pemilihan
isi pelajaran
Isi pelajaran hendaklah merangkumi segala konsep,
prinsip, fakta atau maklumat yang disampaikan dalam sesuatu pengajaran. Guru
seharusnya mempertimbangkan perkara-perkara berikut.
i. Penyusunan isi adalah relevan
dengan objektif-objektif pelajaran.
ii. Penyusunan isi pelajaran hendaklah
mengikut urutan yang teratur, mudah difahami serta membantu ingatan yang lebih kekal.
iii. Isi pelajaran hendaklah bermula dengan
pengalaman sedia ada murid kepada
pengalaman
baru murid.
iv. Bahasa yang sesuai serta
istilah yang tepat digunakan.
v. Isi pelajaran yang dirancang
hendaklah mengcakupi masa yang diperuntukkan.
vi. Isinya perlu dikemaskini mengikut
perkembangan semasa.
Pemilihan
strategi, kaedah, teknik dan aktiviti pengajaran dan pembelajaran.
Rancangan Pengajarann Harian boleh dibina berasaskan
beberapa pendekatan atau teori pembelajaran tertentu seperti pendekatan
konstruktiviti, inkuiri, dan masteri. Rancangan pengajaran yang mengintegrasi
ketiga-tiga pendekatan ini mampu memanfaatkan kekuatan setiap pendekatan bagi
menghasilkan sebuah rancangan pengajaran yang mantap dan berkesan.
Strategi merujuk kepada pemilihan pendekatan serta
kecekapan merancang kaedah dan teknik-teknik untuk mencapai objektif
pembelajaran yang telah ditetapkan.Berikut adalah garis panduan yang boleh
digunakan ketika memilih strategi pengajaran :-
i. Berupaya untuk meningkatkan
keberkesanan pengajaran dan pembelajaran.
ii. Perlu dipelbagaikan agar dapat mengekal
minat murid-murid
iii. Haruslah berpusat kepada murid-murid dari segi
minat, keperluan dan aktiviti.
iv. Boleh menimbulkan suasana pengajaran dan
pembelajaran yang bermakna, mendorong dan menyeronokkan.
v. Turut perlu mengambil kira
penggabungjalinan kemahiran-kemahiran seperti membaca, mengira, menulis dan
melukis.
vi. Berupaya mencakupi unsur penyerapan isi daripada
beberapa bidang pelajaran dan penerapan nialai-nilai murni.
Semoga anda berada dalam keadaan yang sihat dan ceria di
samping ikhlas dalam menjalankan tanggungjawab yang diamanahkan pada hari ini.
Syukur alhamdulillah, hari ini saya punya kesempatan
untuk berbicara sedikit mengenai persediaan seorang guru sebelum masuk ke dalam
kelas.
Sebagai seorang guru, pastinya anda sedia maklum akan
jumlah murid, kerenah, kelakuan dan pengetahuan anak didik masing-masing.
Justeru, persediaan yang mencukupi sebelum masuk ke kelas akan menjamin
pengajaran dan pembelajaran yang berkesan.
Ramai guru yang masuk ke kelas dengan pelbagai persediaan
termasuk bahan bantu mengajar. Tak kurang juga yang masuk sekadar bermodalkan
air liur. Tidak kira apa pun yang dibawa masuk oleh guru di dalam kelas, yang
penting pengisian dalam pengajaran dan pembelajaran saling memberi manfaat
terhadap guru dan murid.
Zaman sekarang ramai yang berkata sudah tidak ada istilah
‘cakap dan tulis’ lagi. Mengapakah isu itu dianggap serius di sesetengah
sekolah? Adakah pengawai yang memantau memandang guru tidak mengajar untuk ke
kelas?
Ada sesetengah guru membawa masuk banyak bahan di dalam
kelas, namun tidak semua bahan yang digunakan dapat dimanfaatkan oleh anak
murid. Jika dimanfaatkan pun, sekitar 15 minit sahaja. Selebihnya menjadi bahan
gelak ketawa murid.
Tidak dinafikan ada guru yang sangat kreatif. Bahan yang
digunakan dapat membentuk kecerdasan minda murid. Ada guru pula bermodalkan air
liur untuk menyuntik semangat murid menguasai pelajaran. Semua itu sebenarnya
dipertanggungjwabkan ke atas diri guru itu sendiri.
Tanpa adanya persediaan yang baik sebelum ke kelas, sesi
pengajaran akan menjadi lain dan tidak sama seperti yang tertulis dalam buku
rancangan mengajar. Maka, adalah suara sumbang dalam kalangan murid yang akan
berkata ‘bosan’, situasi murid kerap menguap kerana guru banyak cakap kosong,
atau penerangan secara teori tanpa praktikal. Tidak kurang juga ramai murid
yang akan minta kebenaran untuk ke tandas bagi mencuci muka.
Tanpa persediaan, guru akan lebih banyak bersidai di meja
berbanding bergerak ke sekitar memantau aktiviti murid. Dalam kelas pemulihan,
saya mengajar secara duduk dengan murid dalam kumpulan, ada kalanya saya akan
berbaring bersama murid dalam kumpulan bergantung kepada situasi. Namun, jika
di lihat oleh orang luar, pasti akan timbul pelbagai persoalan kenapa cara saya
mengajar begitu? Nah, itulah hebatnya kelas pemulihan!. Fikirkan.
Guru mempunyai tanggungjawab bukan sahaja di dalam kelas
semasa sesi pengajaran dan pembelajaran. Di sesetengah sekolah, guru juga
merangkap kerani, tukang kebun, doktor, pegawai penyiasat dan segala macam
tugas yang guru kena lakukan. Justeru, ada kekangan untuk guru menyediakan
bahan secukupnya sebagai persediaan untuk ke kelas.
Namun, andai faktor itu disahut sebagai cabaran, pasti
tidak timbul isu guru tertekan atau terbeban dengan tugas yang terpikul di
bahu.
No comments:
Post a Comment